Sep 12, 2026 Zostaw wiadomość

Młyn do pelletu drzewnego: produkcja, koszt energii i planowanie linii

Przewodnik po produktach · Pelety drzewne

Gearbox and motor assemblies for ring die wood pellet mill at Lvlon factory

A wytwórnia pelletu drzewnegożyje lub umiera na dwóch liczbach: tonach na godzinę i kilowatogodzinach na tonę. Wszystko inne – średnica matrycy, kształt leja zasypowego, ekrany PLC – istnieje po to, aby przenieść te dwie liczby we właściwym kierunku. Jednak gdy kupujący szukająmłyn do pelletu drzewnego, większość znalezionych ofert mówi wyłącznie o pojemności i milczy na temat kosztów energii, okien wilgoci i reszty linii. Ta cisza jest kosztowna, ponieważ młyn do pelletu drzewnego to maszyna do produkcji ciągłej: została zaprojektowana do pracy przez lata przy obciążeniu znamionowym, a każdy wybór projektu albo to potwierdza, albo cicho temu przeciwdziała.

W tym przewodniku wykorzystano liczby z naszej strony poświęconej maszynom do pelletu drzewnego – modele 450, 560 i 700 z matrycą pierścieniową o wydajności 0,7–3,2 t/h i 55–160 kW – aby podjąć ważne decyzje: dopasowanie mocy do wydajności, jakość gotowego peletu, przygotowanie surowca oraz miejsce, w którym znajduje się pojedynczy młyn wpełna linia produkcyjna.

Szybka odpowiedź:Młyn do pelletu drzewnego do produkcji komercyjnej pracuje w sposób ciągły, więc kupuj go pod kątem ciągłego obciążenia, a nie roszczeń szczytowych. Rama 450 osiąga wydajność 0,7–1 t/h przy 55–75 kW, rama 560 1–2 t/h przy 90–132 kW, a rama 700 osiąga 2,5–3,2 t/h przy 160 kW. Zaplanuj 40–60 kWh mocy na tonę gotowego pelletu, materiał paszowy rozdrobniony poniżej 3–5 mm przy wilgotności 12–15% w przypadku drewna (15–18% w przypadku słomy) i spodziewaj się gęstości peletu powyżej 1 t/m3 przy zawartości proszku poniżej 2% po schłodzeniu. Wszystko, co nie może podać tych liczb, jest przypuszczeniem.

Zbudowany do ciągłej pracy, a nie do demonstracji

Okrągły młyn do pelletu drzewnego został zaprojektowany z myślą o długotrwałej, ciągłej pracy, z zakresem rozciągającym się od kilkuset kilogramów na godzinę do ponad dziesięciu ton w ramach pełnej linii – i wyższym w przypadku projektów wytwarzania energii spalających pelety na miejscu. To zupełnie inna zasada niż małe maszyny z płaską matrycą zbudowane do celów demonstracyjnych i do samodzielnego użytku w gospodarstwie: maszyna pracująca w trybie ciągłym wymaga stabilnego podawania, strefy sprężania, która utrzymuje ładunek bez blokowania, oraz równomiernego przepływu cząstek na wylocie wylotowym, zmiana po zmianie.

Dlatego zbiornik nie jest szczegółem. Powiększony kosz zasypowy zapewnia płynne podawanie, strefa sprężania pozostaje pod stabilnym obciążeniem, a wylot wylotowy uwalnia cząstki w sposób ciągły i równomierny – płynne podawanie oznacza niski stopień zatoru, a niski stopień zatoru oznacza bardzo małą liczbę nieplanowanych przestojów. Kupujący, którzy porównują maszyny pod względem maksymalnej wydajności, a nie sposobu utrzymywania ładunku, odczują różnicę w ciągu pierwszego miesiąca.

Dopasuj moc do mocy wyjściowej, a nie odwrotnie

Poniższa tabela pochodzi bezpośrednio z arkusza danych. W przypadku pelletu drzewnego dominują ramy 450 i 560; ta sama rama jest dostarczana w kilku wersjach mocy, ponieważ wybór odpowiedniego silnika zależy od twardości materiału i używanej matrycy:

Model (średnica matrycy) Moc Wyjście Rozmiar cząstek Gęstość Rozmiar maszyny (mm)
450 55 kW 0.7–1 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2300×1100×2100
450 75 kW 0.8–1 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2300×1100×2100
560 90 kW 1–1.5 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2400×1500×1900
560 110 kW 1.2–2 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2400×1500×1900
560 132 kW 1.5–2 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2400×1500×1900
700 160 kW 2.5–3.2 t/h 6–12 mm 0.8–1.2 t/m³ 2500×1700×2100

Należy czytać tabelę według relacji kilowata na tonę, a nie numeru modelu: w przypadku odpowiednio dopasowanej instalacji oczekiwana wydajność robocza wynosi 40–60 kWh na tonę gotowego pelletu, a im bardziej miękki surowiec, tym lepsza jest ta wartość. Niewymiarowe silniki wyglądają na tańsze, dopóki nie wejdzie pierwsza gęsta matryca; ponadgabarytowe silniki wymagają opłat za odpady przez lata. Zasilacz można zamówić — rama pozostaje, instalacja elektryczna podąża za materiałem.

Gotowy pellet ma swoją specyfikację

Produkcja bez jakości to energia elektryczna przekształcana w ciepło. Cele jakościowe są konkretne: gęstość cząstek powyżej 1 g/cm3, twarde pelety o gładkiej powierzchni i jednakowej długości oraz - pochłodzenie i ekranowanie- zawartość proszku poniżej 2% w gotowym produkcie. Liczby te stanowią argumenty sprzedażowe wobec nabywców paliwa i elektrowni, a wszystkie mają swój początek w komorze pelletowania.

Mechanika, która za nimi stoi: powiększony zbiornik zapewnia płynne podawanie, strefa sprężania utrzymuje stabilne obciążenie, a wyładunek pozostaje ciągły i równomierny. Kiedy te się utrzymają, blokady pozostają rzadkie; jeśli tak się nie dzieje, zawartość proszku wzrasta, długość peletu ulega rozproszeniu, a gęstość dryfuje od powyżej 1 t/m3 w kierunku poziomu 0,8.

Prawidłowo zasilaj maszynę, w przeciwnym razie nie będzie ona działać

Przygotowanie surowca decyduje o powodzeniu projektów pelletu drzewnego. Materiał należy dokładnie rozdrobnić – zdecydowana większość cząstek poniżej 3–5 mm, z wystarczającą ilością cząstek poniżej 1 mm, aby związać pellet przez matrycę. Wilgotność przed maszyną wymaga precyzyjnej kontroli: kompleksowa 12–18%, najlepiej 12–15% dla drewna i 15–18% dla słomy i materiałów zielnych. I czystość: brak twardych ciał obcych, ponieważ spotkanie kamienia z matrycą pierścieniową o mocy 90 kW przy prędkości powoduje wyłączenie i wymianę matrycy.

Liczby te stanowią kopertę roboczą przyjętą w tabeli wyników - młyn sprzedawany po 2 t/h dostarcza 2 t/h tylko w jej obrębie, więcłamacz, suszarka i ekran przed ciałami obcymi zasługują na taką samą uwagę kupującego, jak sam młyn.

Automatyzacja zamienia młyn w linię

W tej klasie automatyzacja pozwala na utrzymanie niskich kosztów operacyjnych. W połączeniu ze sterownikiem PLC młyn staje się w pełni zautomatyzowanym systemem kontroli procesu dla linii: uruchamianie i zatrzymywanie jednym kliknięciem, automatyczna regulacja obciążenia w miarę zmiany warunków materiału oraz alarmy o usterkach, które sygnalizują problemy, zanim operator je zauważy. W przypadku peletów drzewnych największe znaczenie ma regulacja obciążenia - gęstość surowca i zmiany wilgotności pomiędzy dostawami, a podajnik podążający za obciążeniem głównego napędu utrzymuje strefę prasowania stabilną bez operatora na wlocie.

W przypadku zakładów dostarczających energię na projekty wytwarzania energii ta warstwa sterownika PLC sprawia, że ​​produkcja jest na tyle przewidywalna, że ​​można podpisywać umowy na dostawy – liczba planowana to stabilne 40–60 kWh na tonę; linia działająca na uwagę operatora nie jest.

Konserwacja jest częścią zakupu

Maszyny tej klasy zwykle pracują w dużych fabrykach pelletu produkujących spalający się pellet, a stabilność produkcji zależy od profesjonalnej konserwacji. Podstawowy poziom bezpieczeństwa nie podlega negocjacjom: odetnij i zablokuj główne zasilanie przed jakąkolwiek konserwacją (LOTO); nigdy nie dotykaj matrycy pierścieniowej ani łożysk, gdy młyn pracuje lub właśnie się zatrzymał – gorące elementy muszą najpierw ostygnąć; i używaj profesjonalnych narzędzi do podnoszenia i kluczy dynamometrycznych do pracy z matrycami pierścieniowymi, ponieważ części są ciężkie i bezlitosne.

Kup wraz z maszyną możliwość konserwacji: podnośnik do matrycy, klucze dynamometryczne do zacisków, zapasowe matryce o średnicy peletu i odpowiedni kanał serwisowy. Producenci, którzy podają na piśmie części zamienne i warunki wsparcia, nadal odpowiadają w trzecim roku.

Pytania, które zadają kupujący

Jaką wydajność może zapewnić jeden młyn do pelletu drzewnego?

Pojedyncza jednostka wystarcza na wydajność 0,7–3,2 t/h w zależności od ramy i mocy. - 0.7–1 t/h w modelu 450 o mocy 55–75 kW, 1–2 t/h w modelu 560 o mocy 90–132 kW i 2,5–3,2 t/h w modelu 700 o mocy 160 kW. Powyżej linia przechodzi do wielu jednostek lub większych serii, do ponad dziesięciu ton na godzinępełne linie produkcyjnezasięg.

Ile energii kosztuje tona pelletu drzewnego?

Robocze oczekiwanie dla odpowiednio dopasowanej instalacji wynosi 40–60 kWh na tonę gotowego materiału, a bardziej miękkie surowce lądują na efektywnym końcu tego zakresu. Jeśli nad nią unosi się działająca roślina, zwykle podejrzanymi jest zużycie matrycy, wilgoć za oknem docelowym lub podajnik, który nie podąża już za ładunkiem.

Jaką wilgotność powinien mieć surowiec?

Całkowita zawartość wilgoci przed maszyną powinna wynosić 12–18%. Materiały drewniane sprawdzają się najlepiej w okolicach 12–15%; słoma i materiały zielne około 15–18%. Za tym oknem pellet albo się kruszy, albo matryca się zatyka, a rachunki za energię rosną w obu kierunkach.

Czy mogę zautomatyzować całą linię?

Tak. W połączeniu ze sterownikiem PLC młyn obsługuje uruchamianie i zatrzymywanie jednym kliknięciem, automatyczną regulację obciążenia i alarmy o usterkach w całym zakresielinia do produkcji pelletu- to standardowa konfiguracja dla zakładów zasilających projekty energetyczne i dystrybutorów paliw.

Streszczenie

Pelletownica do pelletu drzewnego jest maszyną do produkcji ciągłej - tak ją kup. Dopasuj ramę i moc na podstawie stołu 450/560/700, trzymaj paszę w pokruszonej i wilgotnej powłoce, trzymaj pelety do docelowej gęstości i proszku, a następnie umieść sterownik PLC i linię bazową konserwacji wokół linii. Następnie tony na godzinę i kilowatogodziny na tonę pozostają tam, gdzie są zapisane w arkuszu danych.

Porozmawiaj z fabryką.

Skontaktuj się z Lvlon Machinery, aby wybrać model i konstrukcję mocy w oparciu o materiał, fabryczne ceny hurtowe i pełne planowanie linii do produkcji pelletu drzewnego. Pełna specyfikacja jest dostępna w naszym serwisiestrona produktu młyna do pelletu drzewnego.

 

Wyślij zapytanie

whatsapp

Telefon

Adres e-mail

Zapytanie